راهنمای خرید تابلو فرش
تاریخ درج مطلب: ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ نویسنده: Nadia mohsenpour

راهنمای خرید تابلو فرش

اگر شما هم به دنبل فرش دستباف یا تابلو فرش هستید. نکات مهم در هنگام خرید تابلو فرش که در این مقاله گردآورده، به شما کمک می کند تا خرید بهتری داشته باشید. هرچند بسیاری از فرش فروشان بسیار منصف و حرفه ای هستند اما همیشه کسانی هستند که بخواهند از اطلاعات کم مردم سوء استفاده کنند، که البته این موضوع در تمام اصناف دیده می شود.

 

نکات مهم در هنگام خرید تابلو فرش

تابلوفرش

اگر شما هم به دنبل فرش دستباف یا تابلو فرش هستید. نکات مهم در هنگام خرید تابلو فرش که در این مقاله گردآورده، به شما کمک می کند تا خرید بهتری داشته باشید. هرچند بسیاری از فرش فروشان بسیار منصف و حرفه ای هستند اما همیشه کسانی هستند که بخواهند از اطلاعات کم مردم سوء استفاده کنند، که البته این موضوع در تمام اصناف دیده می شود.

 

توجه : برای بسیاری از مردم سوال است که چرا برخی از تابلو فرش ها هنگام شستشوی یا قالیشویی جابه جا میشوند و نقوش تابلو فرش تغییر می کند در پاسخ باید گفت این گونه تابلو فرش ها بافت تمیزی ندارند و این مقاله به شما کمک میکند تا این گونه تابلو فرشها را نخرید.

 

اگر تابلو فرش شما شناسنامه داره:

اگر جایی رفتید و به شما گفتند که این فرش شناسنامه داره کمی شک کنید( نه لزوما)، من همیشه به خریداران می گم شناسنامه فرش یعنی دقیقا قسمتی که شما آن رو نمی بینید و اون پشت فرش هست.

پشت فرش با شما حرف میزنه:

اعلاشویی-قالیشویی-شستشوی فرش- قالیشویی آنلاین

پشت فرش به شما نشون می ده که گره های فرش چقدر درشت (بزرگ ) هست یا ریز هستند.

دقت بافنده رو تشخیص بدین:

اعلاشویی-قالیشویی-شستشوی فرش- قالیشویی آنلاین

با دقت کردن به پشت فرش می تونید دقیق بودن شانه های که بافنده زده رو بفهمید. نیازی نیست حرفه ای باشید تا تشخیص بدید، با چند بار تجربه و دیدن تابلو فرشها میتونید گره های درشت و ریز رو از هم متمایز کنید.

کجی های فرش رو تشخیص بدین:

وقتی به پشت تابلو فرش نگاه کنید می توانید به بعضی کجی های فر

ش پی ببرید. بهتره که موقع خرید، تابلو فرش قاب نداشته باشه تا بتونید کاملا اون رو بررسی کنید.

تشخیص نوع چله:

شما با نگاه کردن به چله می تونید نوع اون رو تشخیص بدید که ابریشم هست یا نخ هست؛ وقتی که دقیق به تابلو نگاه کنید خامه اون رو بهتر می تونید بسنجید. رایج هست که میگویند نقاطی که می درخشه ابریشم هست. این حرف تا حدی درست است. اما تاحدی هم خیر چون ممکنه ابریشم هایی باشه که درخشندگی نداشته باشه اما به کار ظرافت داده باشد.

امضای بافنده فرش:

خیلی از اوقات میگن که امضاء یا نام فلان استاد بافنده زیر تابلو بافته شده، حقیقت این هست که در بحث رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان هست که بشه روی فرشی که هیچ امضاء یا نوشته ای نیست، چیزی رو قرار داد. شما باید خیلی حرفه ای باشید که متوجه بشید . توصیه می کنیم در این مواقع از کسانی خرید کنید که بهشون اعتماد دارید یا از خود آن بافنده، فرش یا تابلو فرش رو بخرید. که اگر این امضا ها بافت حرفه ای نباشه در هنگام شستشوی فرش یا قالیشویی بهم میریزه.

برجسته بودن فرش:

شاید برای شما هم این سوال پیش اومده که چجوری تابلو برجسته شده  و چجوری این برجستگی ها موقع بافت لحاظ شده؟ باید بگم که اصلا و ابداً در هنگام بافت این اتفاق نمی افتد این مسئله بعد از بافت توسط پرداختچی اتفاق می افتد. پرداخت یک هنر محسوب می شود. چه بسا فرشهایی به زیبایی تمام بافته شده و در اختیار پرداختچی بدون مهارت قرار گرفته و کل زحمت بافنده رو از بین برده و چه بسیار پرداختچی های ماهری هستند که عیوب فرش رو از طریق پرداخت می گیرند.

در صورتیکه قصد خرید تابلوفرش را دارید می توانید به قسمت تابلوفرش های چارق سر بزنید و تابلوفرش های قالیبافان مشهد را با طرح های و قیمت های مناسب تهیه فرمایید .

 

این مطلب 2649 مرتبه خوانده شده

باما همراه شوید

           

مطالب مرتبط:

دسته بندی مطالب